10 Kasım 2009 Salı

71 Yıl Geçti...Bursa Nutku

"Türk genci devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu; "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek; Demek adalet örgütünü de düzeltmek yönetim biçimine göre düzenlemek gerek" diyecektir.

O'nu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayırılmasını istemeyecek. Diyecek ki; "Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir...

İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!"

Bugün Büyük Önder Atamız’ın, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünün 71. yılı. Bunca seneye rağmen, yapılan ve hala yapılmak istenen onca şeye rağmen Atamızı hala ilk günkü acımızla ve minnetle anıyoruz. Bugün belki de her zamankinden daha çok hatırlamalı ve hatırlatmalıyız Atamızı. Onu unutanlara, unutturmaya çalışanlara, onu yanlış anlatanlara rağmen hatırlamalı ve ona sahip çıkmalıyız.

Bugün 10 Kasım günüdür, bugün Türk Milleti için YAS günüdür!

Atam, ruhun şad, mekanın cennet olsun…

Hiç yorum yok: